Akut hasnyálmirigy-gyulladás kezelése - gyógyszerek és kiegészítő terápiák
- Dr. Vajdics Judit
- 5 days ago
- 2 min read
A hasnyálmirigy-gyulladás tüneteit és orvos-szakmai szempontjait Dr. Mályi Kata gasztroenterológus doktornő taglalja az Akut hasnyálmirigy-gyulladásról szóló cikkében, míg a betegséghez kapcsolódó lelki kihívásokat a Dokiapp vezető egészségpszichológusa, Fogarasi Beatrix fejti ki a Hasnyálmirigy-gyulladás pszichéje írásában. Az ehhez a betegséghez tartozó életmódbeli és diétás tanácsokat pedig Pallagi Alexandra, a Dokiapp dietetikusa adja meg az Akut hasnyálmirigy-gyulladás diétája című cikkében.

A hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) kezelése függ annak típusától (akut vagy krónikus), súlyosságától és az esetleges kiváltó okoktól. Gyógyszerészeti szempontból a kezelés célja a tünetek enyhítése, a szövődmények megelőzése és a beteg állapotának stabilizálása.
Az akut hasnyálmirigy-gyulladás kezelése
Az akut pancreatitis kórházi ellátást igényel, és a kezelés a következőkre összpontosít:
Fájdalomcsillapítók: ebben az esetben az elsődleges cél a fájdalom enyhítése. Gyakran alkalmazott szerek a paracetamol és az ibuprofen, de ettől súlyosabb esetekben, orvos felügyelete mellett erősebb készítmények is indokoltak lehetnek.
Gyulladáscsökkentők: ha a gyulladás jelentős, szteroidok vagy egyéb gyulladáscsökkentő szerek is alkalmazhatók.
Antibiotikumok: ha fertőzés gyanúja merül fel (például hasüregi fertőzés), széles spektrumú antibiotikumokat adhatnak.
Intravénás folyadékpótlás: a megfelelő keringési állapot és hidratáció fenntartására elektrolitokat és glükózt tartalmazó oldatokkal történik kórházi körülmények között.
Gyógynövények a hasnyálmirigy támogatására
A hasnyálmirigy-gyulladás esetén (akár akut, akár krónikus) a gyógynövényes megoldások kiegészítő terápiaként alkalmazhatók, nem helyettesítve az orvosi kezelést.
Ezek a szerek enyhíthetik a gyulladást, támogathatják az emésztést, és hozzájárulhatnak a hasnyálmirigy regenerációjához. Fontos azonban, hogy bármilyen gyógynövényes terápiát orvossal vagy gyógyszerésszel kell egyeztetni.
Articsóka: Serkenti az epetermelést, javítja az emésztést, csökkenti a zsírok emésztési terhelését, ami segítheti a hasnyálmirigy működését. Tea vagy kivonat formájában alkalmazható.
Zöld tea: Antioxidánsai segíthetnek csökkenteni az oxidatív stresszt, ami a hasnyálmirigy gyulladását súlyosbíthatja. Naponta 1-2 csésze ajánlott, de nem túl erősen főzve.
Bojtorján gyökér: Méregtelenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, segíti az emésztőrendszer működését. Tea vagy tinktúra formájában ajánlott haszálni.
Aloe vera: Nyugtatja a bélrendszert és segíthet a gyulladás csökkentésében. Az aloe vera gélt belsőleg fogyasztják, de csak ellenőrzött termékek ajánlottak, mivel a növény egyes részei hashajtó hatásúak lehetnek.
Kamilla: Nyugtató és gyulladáscsökkentő hatású, segíti az emésztést és enyhíti a hasi görcsöket. Tea formájában ajánlatos fogyasztani.
Mivel a gyógynövények és táplálékkiegészítők hatása egyénenként eltérhet, súlyos vagy akut esetekben az öngyógyítás veszélyes lehet, ezért minden alternatív kezelést orvos vagy gyógyszerész tudtával kell alkalmazni. Illetve mivel egyes gyógynövények kölcsönhatásba léphetnek gyógyszerekkel, ezért konzultáció a gyógyszerésszel mindenképpen javasolt.
Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:
Comments