Ahogy a sorozat első cikkében is említettem a pszichológus kiválasztása során kritikus szerepe kell, hogy legyen annak, hogy a szakember milyen szakpszichológiai végzettséggel rendelkezik. Az egyén életében felmerülő különféle kihívások és problémák kezelésére a pszichológia különböző szakterületei kínálnak megoldásokat és segítséget. Amikor pszichológust választasz, fontos megérteni ezeket a szakterületeket, hogy megtaláld azt a szakembert, aki a legjobban megfelel az igényeidnek és problémáidnak. Ennek a cikknek az a célja, hogy segítsen eligazodni a különböző szakterületek között, amely alapján kiválaszthatod a hozzád és a problémádhoz leginkább releváns szakképzettséggel rendelkező szakembert.
Jelenleg Magyarországon számos szakpszichológusi végzettséget különböztethetünk meg, amelynek elvégzéséhez az egyetemi tanulmányok mellett szükség van a területen való aktív munkavégzésre és a saját önismereti munkában való részvételhez. A szakpszichológiai képzések egészségügyi szakképzésekre és szakirányú továbbképzésekre bonthatóak.
Az egészségügyi szakképzéssel rendelkező szakember jogosult úgynevezett alappszichoterápiás ellátásra, amely azt jelenti, hogy egészségügyi területen vezethet betegeket az alábbi három területen:
Klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológia
A klinikai pszichológusok a pszichés betegségek, mentális zavarok (pl. nárcisztikus személyiségzavar, major depresszió, pánikbetegség, stb.) diagnosztizálásával és pszichoterápiás kezelésével foglalkoznak. Ők a kórházak pszichiátriai osztályán és magánszektorban egyaránt dolgoznak, és gyakran pszichiáter szakorvossal szorosan együttműködve végzik a munkájukat. Ők jogosultak, tehát a diagnosztizálható pszichés betegségek gyógyítására terápia formájában, amely mellett gyakran a pszichiáterek gyógyszeres kezelést is alkalmaznak.
Alkalmazott egészségpszichológia
Az egészségpszichológus célja az egészség megőrzése, visszanyerése és fejlesztése azáltal, hogy a test és a lélek kölcsönhatásait vizsgálja. Továbbá fókuszpontja feltárni a betegségek háttérében esetlegesen meghúzódó mentális és/vagy lelki tényezőket (pl. stressz hatása az emésztőrendszeri megbetegedésekre). Az egészségpszichológia fontos szerepet játszik a betegségekkel való ellenállóképesség növelésében és a krónikus betegségekkel való megküzdésben. Kiemelkedő szerepe van az egészségkárosító viselkedések felismerésében és módosításában, valamint a krónikus betegségek által okozott pszichés problémák kezelésében.
Neuropszichológia
A neuropszichológia foglalkozik veleszületett vagy szerzett agyi károsodások következményeivel, ideértve a kognitív, viselkedési és érzelmi problémákat. A szakember segít új megküzdési stratégiák kialakításában, például emlékezeti problémák esetén. Neuropszichológusok kiemelt szerepet játszanak a memóriazavarok, figyelemzavarok, önszabályozási problémák és agyi eredetű mozgászavarok kezelésében és fejlesztésében.
A szakirányú továbbképzéssel rendelkező szakember jogosult, hogy az adott szakterületen önálló pszichológusi tevékenységet folytasson:
Katasztrófa- és kríziskezelő szakpszichológia
A katasztrófa- és kríziskezelő szakpszichológia egy speciális terület, amely olyan emberek segítésére koncentrál, akik természeti vagy ember által okozott katasztrófák, például földrengések, árvizek, vagy komoly balesetek áldozatai lettek. Ezen pszichológusok olyan egyénekkel is foglalkoznak, akik váratlan személyes krízisen, mint például veszteségeken vagy nagy, krónikus stresszel járó életeseményeken mennek keresztül. Céljuk, hogy támogatást nyújtsanak az érintetteknek a trauma kezelésében, segítsék őket az érzelmek feldolgozásában, és erősítsék meg a helyreállításukhoz szükséges belső erőforrásaikat.
Munka- és szervezet szakpszichológia
A munka- és szervezetpszichológia célja a hatékony munkavégzés előmozdítása, miközben növeli a dolgozók elégedettségét és jóllétét. Három fő tényezőre fókuszál: munkavállaló, munkakörnyezet és a termelési tevékenység. Ezen belül megkülönböztethető a munkapszichológia, a szervezetpszichológia és a személyzeti pszichológia. A munkapszichológia a munkakörülményeket- és folyamatokat, valamint a dolgozókra gyakorolt hatásokat vizsgálja. A személyzeti pszichológia az emberi erőforrások kezelésével foglalkozik, mint például a toborzás, a kiválasztás és a karriermenedzsment. A szervezetpszichológia pedig a vezetés, döntéshozatal, szervezeti kultúra és fejlesztés területeivel foglalkozik.
Pedagógiai (iskola) szakpszichológia
Az iskolapszichológus az oktatási intézményekben felmerülő problémákra keres megoldásokat, például a diákok tanulási és magatartási nehézségeire. Segít az iskolai közösségben fellépő nézeteltérések kezelésében és javítja a tanulási módszereket, valamint figyelemmel kíséri az oktató-nevelő munkát, és fejlesztően hat mind az egyénekre, mind a közösségre. A rendszerszemlélet kiemelt fontosságú, mivel az iskolai problémák általában több tényező együttes hatásának eredményei. Az iskolapszichológus tevékenységéhez tartozik a diákok szűrése és orientálása az iskolakezdéstől a pályaválasztásig, és a gyermekvédelemtől a tehetséggondozásig.
Sport- és teljesítmény szakpszichológia
A sportpszichológia- és teljesítménypszichológia a sporttudományok és pszichológia határtudománya. Kutatóként, tanácsadóként vagy oktatóként dolgozhatnak felsőoktatási intézményekben, sportegyesületeknél vagy magánpraxisban. Gyakran kombinálják ezeket a szerepeket a gyakorlatban. Fő tevékenységük a konzultáció és a szaktanácsadás. Ezen kívül végzik a sportolók vagy egyéb magasan teljesítményorientált szakmában tevékenykedő szakemberek (pl. művészek, vezetők, stb.) vizsgálatát, egyéni fejlesztését, előadásokat és továbbképzéseket. Feladatkörükbe tartozik a mentális egészség- és teljesítményfejlesztés különböző integrált pszichológiai eszközökkel.
Szexuálpszichológia
A szexuálpszichológia az emberi szexualitással foglalkozó pszichológiai szakterület. A szexuálpszichológusok a szexuális magatartások, érzések, és problémák megértésére és kezelésére specializálódtak. Segíthetnek az olyan kihívások kezelésében, mint például a szexuális zavarok, az identitás kérdései, vagy a párkapcsolati konfliktusok szexuális aspektusai. Az intervenciók magukban foglalhatják az edukációt, tanácsadást és terápiás technikákat az egyének és párok számára.
Tanácsadó szakpszichológia
A tanácsadó szakpszichológus a nevével ellentétben legtöbb esetben nem ad konkrét tanácsokat, inkább arra összpontosít, hogy segítse a kliens saját erőforrásainak felfedezését és felhasználását a problémák megoldásához. Segíthet egyéni életvezetési kérdésekben, szerepek integrálásában és a személyiségfejlődésben. Három fő szakmai területen a legkompetensebb: pályaválasztás, családi és párkapcsolati kérdések, krízisek kezelése.
A pszichológia számos szakterülete komplex segítséget nyújthat az egyén számára, legyen szó akár mély lelki zavarok kezeléséről, a munkahelyi kihívásokkal való megküzdéséről, vagy éppen speciális élethelyzetek, mint például katasztrófák vagy válságok feldolgozásáról. Mindegyik terület egyedi szaktudást igényel, amelyet a pszichológusok specializált képzések és gyakorlati tapasztalatok révén sajátítanak el. Amikor pszichológust választunk, fontos, hogy tisztában legyünk saját igényeinkkel és a különböző szakterületekkel, hogy a lehető legjobb támogatást találjuk meg a személyes növekedés és gyógyulás útján. Ez a cikk abban kívánt segítséget nyújtani, hogy áttekintést adjon a pszichológia szakterületeiről, amelynek figyelembevétele tovább növelheti a megfelelő szakember megtalálásának esélyét. A szakterületek mellett fontos figyelembe venned az általános igényeid és a pszichológus módszertanát is, amelyekről külön cikkekben olvashatsz. Ezeknek az információknak birtokában remélhetőleg mindenki megtalálja azt a szakembert, aki személyre szabottan tud segíteni az élete során felmerülő akadályok leküzdésében és az új lehetőségek kiaknázásában. A DokiApp nem hagy magadra már a szakember választásánál sem, töltsd ki igényfelmérőnket, amely után egyből konkrét javaslatokat kaphatsz a hozzád leginkább illő DokiApp pszichológusról.
Amennyiben úgy érzed nincs szükséged erre, hiszen már magadtól is ki tudod választani a legideálisabb szakembert, akkor foglalj időpontot a DokiApp valamely pszichológusához.
Ha szeretnél szakemberünkkel konzultálni, kattints az alábbi gombra
és látogass el a DokiApp felületére:
Comments