top of page

Az epekő tünetei és kezelése – Amit mindenkinek tudnia kell

Updated: Mar 18

A nyugati társadalmakban rendkívül gyakori, a lakosság kicsit több, mint 10%-át érintő betegség, a nők körében kétszer gyakoribb és a kor előrehaladtával növekszik az előfordulása. 70 év felett 50%-ban (tehát minden 2.emberben!) előfordul, ekkorra a női dominancia sem annyira markáns már.

Műtéti úton eltávolított epekövek
Műtéti úton eltávolított epekövek

Hajlamosító tényezők (vagyis miért a nők?) - a teljesség igénye nélkül, mint leggyakoribb hajlamosító tényezők:

  • Várandósság, szülés

  • Gyors fogyás (koplalós) diéták

  • Hormonok (ösztrogének)

  • Elhízás, inzulin rezisztencia

  • Nyugati típusú étrend

  • Epehomok/sár

  • Egyes betegségek (felszívódási zavarral járó kórképek, pl. ileum (éhbél) betegségei, coeliakia, zsírmáj-betegség, zsíranyagcsere betegségek)


Epekövek típusai és kialakulási mechanizmusok:

Alapvetően 3 típusú epekő ismert, közülük leggyakoribb (85%) a koleszterinkő, emellett létezik még a pigmentkő is (fekete 5% és barna 10%), amelyekről ritkább előfordulásuk és leginkább meglévő emésztőrendszeri betegséghez való társulásuk miatt nem beszélnék.

Az epekő kialakulása
Az epekő kialakulása

A koleszterin epekövek (továbbiakban epekő) képződésében három kulcsfontosságú tényező emelhető ki: 1. koleszterin szuperszaturáció, 2. fokozott kőképződési hajlam, 3. epehólyag csökkent mozgása, összehúzódási képessége.

Ezek eredményeként az egyébként kiegyensúlyozott összetételű epe, mint emésztőnedv egyensúlya megbomlik és a koleszterin komponens túlzott koncentrációban lesz jelen. Az kristályos formában kiválik és e kristályos mag köré aztán könnyen rakódnak további rétegek. Ezt a folyamatot számtalan tényező elősegíti a genetikán, az étrenden, életmódon át a hormonokig.

 

Tünetek, jelek:

Miről ismerhető fel, ha valakinek epeköve van?

  • Legtöbbször sehogy, mivel az esetek többsége, közel 75%-a néma! Vagyis semmiféle tünetet, jelet nem ad és csak véletlenül (pl. egyéb okból elvégzett hasi UH vizsgálattal) kerül felfedezésre.

  • Máskor “epegörcs” képében jelentkezik, amely jellemzően 5-20 percig tartó jobb bordaív tájékán jelentkező húzó, nyomó vagy görcsös fájdalom, sokszor puffadással, émelygéssel, hányingerrel, telítettség érzéssel. A fájdalom jelentkezhet hátba, lapockák irányába, vállba sugárzó, húzó nyomó fájdalom képében is. Ez a görcs legtöbbször spontán (magától) múlik vagy valamilyen görcsoldó bevétele enyhíti a panaszokat. A panasz annak köszönhető, hogy az epekő mozog az epehólyagban, és időnként beszorul az epehólyag nyakába (d. cysticus-ba)


Az pedig, hogy mi váltja ki, egyénenként nagyon eltérő lehet, erről dietetikusunk és pszichológusunk bővebben ír Nektek!

 

Az epekő-betegség szövődményei:

Szövődmény azt jelenti, hogy nem egyszerű epekövességről van szó, hanem olyan állapot alakul ki - az epekövességnek köszönhetően - amely miatt kórházi ellátás válik szükségessé.

 

Ilyen akut-gyorsan kialakuló- szövődmények az alábbiak:

 

Epehólyag gyulladás:

Kiváltó oka legtöbbször az epehólyag nyakába ékelődő, ezáltal annak ürülését akadályozó kő és következtében fellépő kémiai gyulladás. Jellemző, hogy idővel ehhez a kémiai gyulladáshoz másodlagos bakteriális gyulladás is társul, amely rendszerint súlyosbítja a képet.

  • Tünetei: elhúzódó fájdalomhoz láz is társul, melyet laborban gyulladásos értékek megemelkedése is alátámaszt.

  • Diagnosztikája legegyszerűbben hasi UH vizsgálattal és vérvétellel lehetséges.

  • Kezelése annak súlyosságától függ, antibiotikus terápia és / vagy azonnal epehólyag eltávolítás szükséges.      

Az epekő-betegség szövődményei
Az epekő-betegség szövődményei
Egyéb szövődmények:
  • epehólyag perforáció (epehólyag fala kilyukad, legtöbbször gyulladás talaján)

  • epehólyag átfúródás (járat képződik az epehólyag és a hashártya; bélfal; környező szövetek között)

  • epekő által okozott bélelzáródás (nagyobb méretű (>2,5 cm) epekő beszorul a vékonybélbe a fenti szövődmények következtében)

  • epeút elzáródás (apróbb (<1cm) kövek beékelődnek a közös epevezetékbe, és akadályozzák az epe ürülését következményes sárgasággal, epeúti fertőzéssel, hasnyálmirigy gyulladással járhat)

 

Lassabban kialakuló -krónikus- szövődmények:
  • Krónikus / idült epehólyag gyulladás

Akkor alakul ki, hogyha az epehólyag a kövesség következtében tartósan gyulladt állapotban van. Ennek oka a vissza-visszatérő gyulladásos epizódok, az epelefolyás részleges nehezítettsége.

Tünetei: nem annyira markánsak, mint az akut/heveny epehólyag gyulladás tünetei, de időszakos láz, jobb bordaív alatti fájdalom, laborban és hasi UH-gal epehólyag gyulladásra utaló konstelláció. Tartós fennállás esetén calcium rakódhat le az epehólyag falába ún. porcelán epehólyagot képezve. Minden esetben műtéti megoldása indokolt, utóbbi különösen, mivel “ rákmegelőző” állapot.

 

  • Epehólyag rák

Az epehólyag hosszú ideje fennálló, krónikus gyulladása következtében alakul ki egyéb társtényezők (pl. porcelán epehólyag, epehólyag polypok, PSC, epehólyag cysták, megváltozott anatómiai viszonyok műtét következtében, bizonyos életmódbeli faktorok) együtteseként.

 

  • Epehólyag gyulladásos polypusa

Ritka szövődmény. Az epehólyag polypok, mint gyűjtőfogalom többfélék lehetnek, melyek egyik típusa gyulladásos eredetű és egyértelműen összefüggésbe hozható az epehólyag kövességgel. Megoldása műtéti eltávolítás.

 

Az epehólyag kövesség kezelése:

Korábban számtalan módszer, tanács megfogalmazódott, amelyek közül néhány egy ideig akár használt is, pl. epekő gyógyszeres oldása, zúzása. Azonban az igazi megoldást az epehólyag műtéti úton történő eltávolítása jelenti.

 

Ma már a sebészeti eltávolítás szinte kizárólag laparoszkópos műtéti technika útján valósul meg, ami jelentősen kevesebb megterhelést okoz, mint a korábban alkalmazott ún, nyitott cholecystectomia.

 

A laparoszkópos cholecystectomia (LC) során ugyanis négy apró (5-15 mm) metszésen keresztül bevezetett eszközök (trokár, optika) segítségével távolítja el a sebész a köves epehólyagot, szükség esetén draincső átmeneti hátrahagyásával. Többnyire a műtét 1 éjszakai kórházi bent tartózkodást igényel, másnap a páciens már otthonába távozhat is.

 

Nyitott epehólyag eltávolítás bizonyos esetekben elkerülhetetlen (korábbi hasi műtétek következtében létrejött összenövések, BMI>40, szövődmények társulásakor). Nyitott műtét esetében nagyobb, bordaív alatti metszést ejt a sebész, ebben az eseteben a kórházi bent tartózkodás is hosszabb, 3-5 nap.

 

Műtét után nagyon fontos az ételek fokozatos visszavezetésre az étrendünkben, erről dietetikusunk ír bővebben. Átmenetileg előfordulhat hasmenés, kis émelygés, mely légkésőbb 5-7 nap múlva megszűnik. Tartós fennállása esetén javasolt ismét orvoshoz fordulnunk. Továbbá kerülendő 10-14 napig az emelés, a megterhelő fizikai munka. A hétköznapi életbe sebész javaslata szerint lehet ismét visszatérni.

 

Az ún. postcholecystectomiás szindróma megtévesztő kifejezés, ugyanis nem egy olyan tünetegyüttesről van szó, amely az epehólyag műtét következménye. Sokkal inkább az epehólyag eltávolítását követően továbbra is fennálló vagy bizonyos időtartamot követően kialakuló panaszok összességét jelenti, mely hátterében legtöbbször nem a műtét következménye vagy sikertelensége áll (ez max. 5%), sokkal inkább egyéb szervek betegsége van jelen a panaszok hátterében, melyek korábban nem kerültek felismerése, diagnosztizálásra. Vagyis legtöbbször semmi köze a köves epehólyaghoz és annak eltávolításához. Leginkább más emésztőszervi rendellenesség, úgymint reflux, IBS, dysbacteriosis (súlyosabb esetben SIBO), oddi-szpinchter motilitás zavara okozza a panaszokat.


Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:



Comments


  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

DokiLab Kft.

Kérdésed van?

Írj nekünk

Üzenet elküldve

bottom of page