top of page

Akut hasnyálmirigy-gyulladás: okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A hasnyálmirigy (pancreas) egy létfontosságú szerv, amely a hasüreg felső részében helyezkedik el, a gyomor mögött, és az emésztőrendszer fontos része. Elsődleges szerepe kettős: egyrészt külső elválasztású mirigyként (exokrin funkció) az emésztésben vesz részt emésztőenzimek és előalakjaik (amiláz, lipáz, endo - és exopeptidázok , nukleolítikus enzimek) termelésével, másrészt belső elválasztású mirigyként (endokrin funkció) a cukorháztartás szabályozásában szereplő inzulin, glükagon és egyéb emésztésben részvevő hormonok (szomatosztatin, pancreas-polipeptid) elválasztásának meghatározó szerve.

Egészséges hasnyálmirigy
Egészséges hasnyálmirigy

Heveny hasnyálmirigy gyulladás

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) egy súlyos, hirtelen fellépő gyulladásos folyamat, amely a hasnyálmirigyet érinti. Mivel ez a szerv emésztőenzimeket termel, amelyek a tápanyagok lebontásában segítenek ezen enzimek okolhatóak a gyulladás elindulását követően annak katalizátor szerű folyamatáért. A pancreatitis során ezek az enzimek a hasnyálmirigyben aktiválódnak, és károsítják a szerv szöveteit, ami intenzív fájdalomhoz és számos szövődményhez vezethet.


Kialakulásának okai

Az akut hasnyálmirigy-gyulladás kialakulásának számos oka lehet, ezek közül a leggyakoribbak a következők:

Akut hasnyálmirigy-gyulladás
Akut hasnyálmirigy-gyulladás
  • Epekövek: Az epekövek az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Az epevezeték és a hasnyálmirigy-vezeték közös nyílással rendelkezik. Ha egy epekő/epehomok elzárja ezt a közös nyílást, a hasnyálmirigy-nedv felhalmozódik és aktiválódik, ami gyulladást okoz.

  • Alkoholfogyasztás: A túlzott mértékű alkoholfogyasztás a hasnyálmirigy sejtjeinek károsodásához vezet, ami érzékenyebbé teszi a gyulladásra. Az alkohol közvetlenül károsítja a hasnyálmirigy sejtjeit és fokozza az emésztőenzimek termelődését. Fontos megemlíteni, hogy akár egy alkalommal történt nagyobb mértékű alkohol fogyasztás is elegendő lehet az acut pancreatitis kialakulásához, bár gyakoribb a létrejötte rendszeres alkohol fogyasztók körében.

  • Hipertrigliceridémia: A vérben lévő trigliceridek (egyfajta zsír) magas szintje is kiválthatja a betegséget. A magas trigliceridszint megváltoztathatja a hasnyálmirigy-nedv összetételét és fokozhatja az enzimaktivitást. Ennek hátterében állhat genetikai eltérés amely magasabb vérzsír szinttel jár, de étkezési kihágások ( zsírdús étkezés) is triggerelhetik a hanyálmirigyet.

  • Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek, például bizonyos antibiotikumok, vízhajtók, immunszuppresszánsok és az ösztrogéntermékek növelhetik a pancreatitis kockázatát.

  • Toxinok, kemikáliák: Bizonyos mérgek, például a skorpióméreg, szintén okozhatnak hasnyálmirigy-gyulladást.

  • Érbetegségek: A hasnyálmirigyet ellátó erek elzáródása vagy gyulladása is kiválthatja a betegséget.

  • Genetikai tényezők: Bizonyos genetikai mutációk (például a PRSS1 vagy CFTR gén mutációi) növelhetik a pancreatitis kialakulásának kockázatát.

  • Autoimmun betegség: Ritka esetekben az immunrendszer a saját hasnyálmirigy-sejtjeit támadhatja meg.

  • Fertőzések: Egyes vírusos és bakteriális fertőzések (pl. mumpsz, parvovírus) is összefüggésbe hozták már a betegség kialakulásával ( bár ez rendkívül ritka ok).

  • Egyéb okok: Traumák, műtétek, metabolikus betegségek és bizonyos daganatok-sok esetben maga a hasnyálmirigy daganat is szerepet játszhatnak a pancreatitis kialakulásában.


Hogy is jön létre a gyulladás?

Röviden, az emésztőenzimek a hasnyálmirigyben inaktív formában termelődnek. Normál körülmények között az enzimek csak a bélrendszerben aktiválódnak. A pancreatitis során azonban ezek az enzimek a hasnyálmirigyben aktiválódnak, és elkezdik emészteni a saját szervet. Ez a folyamat gyulladást, szövetkárosodást és a szerv működésének zavarát okozza.


Tünetek:

A heveny pancreatitis tünetei általában hirtelen jelentkeznek, és a következők lehetnek:

  • Erős, állandó hasi fájdalom: A fájdalom általában a felső hasban, a köldök körül jelentkezik, és övszerűen a hátba sugárzik. Az étkezés, az alkohol fogyasztása vagy a fekvő helyzet fokozhatja a fájdalmat. A beteg legtöbbször alig tud kiegyenesedni.

  • Hányinger és hányás: A hányás gyakran nem hoz enyhülést.

  • Láz: A láz általában alacsony fokú, de előfordulhat magas láz is. Jelenléte azonban nem kötelező.

  • Hasi érzékenység: A has megnyomása fájdalommal jár.

  • Hasi feszülés: A has felpuffadhat.

  • Sárgaság: Elsősorban epés eredetű hasnyálmirigy gyulladás esetén a bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése jelentkezhet.

  • Gyors szívverés, alacsony vérnyomás: Súlyos esetekben a keringési rendszer is érintett lehet.


Diagnosztika

A diagnózis felállításához az orvos a tünetek alapján, valamint vérvizsgálatok (amilaz, lipáz, CRP), képalkotó eljárások (ultrahang, CT, MRI) és hasi ultrahang segítségével támaszkodik. Ezek együttese adja meg a diagnózist.


Kezelés

A kezelés célja a fájdalom csillapítása, a gyulladás csökkentése, a szövődmények megelőzése és a kiváltó ok kezelése. A kezelés a következőket foglalhatja magában:

  • Éhgyomorra maradás: A gyomor üressége segít a hasnyálmirigynek pihenni és a folyamat romlását megelőzni. Koplalás enyhe esetben rövid ideig tart és fontos a mihamarabbi szájon át való kímélő! Étkezés megkezdése. Súlyosabb esetben a táplálást szondát keresztül valósítják meg intézményi körülmények között, mely kiegészülhet vénás táplálással is.

  • Folyadékpótlás: Intravénásan vagy szondán keresztül.

  • Fájdalomcsillapítás: Erős fájdalomcsillapítók alkalmazása (pl. opioidok) is szükséges lehet.

  • Gyógyszeres kezelés: Gyulladáscsökkentők (pl. kortikoszteroidok), emésztőenzim-gátlók és egyéb gyógyszerek alkalmazása is szóba jöhet. Bár ilyen jellegű gyógyszeres kezelésre a legtöbb esetben nem kerül sor.


Szövődményként

☹ Légzési nehezítettség

☹ Vese funkció károsodás, annak teljes leállásáig

☹ Hasnyálmirigy körül kialakuló folyadék gyülem, elhalt szövettörmelék (nekrózis) keletkezhet

☹ Bakteriális felülfertőződés

☹ Tályog képződés

☹ Sepsis (többszervi elégtelenséggel)- A szervezetben széleskörű gyulladásos reakció alakul ki.

☹ A hasnyálmirigyben vagy a környező erekben vérzés léphet fel.

☹ Hasi erek elzáródása, trombózisa léphet fel.

Késői szövődmény:

☹ Cukorbetegség: A hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek károsodása miatt. A heveny hasnyálmirigy gyulladást követően akár 20-30b évvel később is felléphet.

☹ Krónikus pancreatitis: Az ismételt heveny rohamok krónikus betegséghez vezethetnek.


Szövődmények mindig kórházban, sok esetben intenzív osztályon kezelendők! Súlyos szövődmények esetén (pl. tályogképződés, nekrózis) műtét válhat szükségessé, mely történhet endoszkópos és hagyományos sebészi úton, annak típusa és súlyossága függvényében.

Prognózis

A heveny pancreatitis prognózisa a betegség súlyosságától és a kiváltó októl függ. A legtöbb esetben a betegség megfelelő kezeléssel gyógyul. Súlyos esetekben azonban halálos kimenetelű is lehet.


Megelőzés

A pancreatitis megelőzéséhez fontos az egészséges életmód, az alkoholfogyasztás mérséklése, az elhízás elleni küzdelem és az epekövek időben történő kezelése.

Fontos megjegyezni, hogy a heveny pancreatitis egy súlyos betegség, amelyet orvosnak kell kezelnie. Ha a fenti tünetek jelentkeznek, azonnal forduljon orvoshoz!

Amennyiben bővebben olvasnál a témáról, ajánlom figyelmedbe a DokiApp csapatának, további cikkeit e témában. Kattints Dr. Vajdics Judit, Fogarasi Beatrix, Pallagi Alexandra cikkjére!


Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:



 
 
 

Comments


  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

DokiLab Kft.

Kérdésed van?

Írj nekünk

Üzenet elküldve

bottom of page