top of page

Hasnyálmirigy-gyulladás és a lélek: Hogyan hat a betegség a mentális egészségre?

A hasnyálmirigy-gyulladás, legyen szó akut vagy krónikus formájáról, nemcsak fizikai, hanem komoly pszichés terheket is róhat az érintettekre. Az állapot gyakran hosszú távú életmódbeli változásokat igényel, és jelentős mértékben befolyásolhatja a páciensek mentális egészségét. Éppen ezért a modern szemléletben a betegség kezelése nem korlátozódhat csupán az orvosi területre. Nézzük meg a pszichés tényezőket részletesen:

A DokiApp szakemberei online tudnak segítséget nyújtani
A DokiApp szakemberei online tudnak segítséget nyújtani

Kezdjük a tünetek jelentkezésénél

Nagyon gyakori, hogy hirtelen fellépő, erős és kontrollálhatatlan fájdalom jelentkezik, amelyet a páciens életet fenyegetőnek él meg és mentő segítségével a sürgősségi osztályra kerül. Ekkor halálfélelem, pánik és bizonytalanság lép fel, hiszen a tünetek rendkívül erősek és az oka gyakran nem nyilvánvaló a rosszullét alatt. A betegséget kísérheti a bőr színének megváltozása is, amely szintén riadalomra ad okot. Mindez pszichésen mind a beteg, mind az aggódó hozzátartozó számára nagyon megterhelő.

A kezelések során szükség lehet szondatáplálásra, amelynek a lehelyezése és viselése is kellemetlenségekkel járhat, amire jó felkészülni és megérteni a folyamatot, ezzel csökkentve a szorongást.


A negatív érzelmi állapot sokszor a gyógyulási folyamat után is megmaradhat, főként, ha a páciens állandóan attól tart, hogy a gyulladás újra kialakul. Ezeknek a félelmeknek és a kontrollálható területeknek a feltérképezése hatékony szorongáscsökkentő lehet.

A krónikus gyulladás során a tartós fájdalom és az életminôség csökkenése vezethet depresszió kialakulásához is. Az érintettek gyakran érezhetik úgy, hogy elvesztették a kontrollt az életük felett, különösen, ha más társbetegségek, mint cukorbetegség vagy emésztési zavarok is fennállnak. Ezeknek a területeknek a feltérképezése, valamint a depresszió szűrése elengedhetetlen ahhoz, hogy a betegség esetleges hosszútávú hatásai menedzselhetőek lehessenek.


A krónikus fájdalom pszichés terhei

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás gyakori tünete a hosszan tartó, visszatérő hasi fájdalom, amely nemcsak fizikai, hanem pszichés megterhelést is jelent.

A krónikus fájdalom ördögi kört alakíthat ki, mivel a fájdalom fokozhatja a szorongást, amely viszont tovább súlyosbíthatja a fájdalmat. A folyamatos fájdalom és az emiatt kialakuló alvászavarok, szociális izoláció és munkaképtelenség komoly hatással lehetnek a páciens pszichéjére.


Az életmódváltás pszichológiai aspektusai

A betegség kezelésében kulcsfontosságú az életmód radikális megváltoztatása, beleértve az alkohol- és dohányzás abbahagyását, valamint az egészséges étrend kialakítását.

● Alkohol és dohányzás elhagyása: Ezek a szokások sok páciens életének részei lehetnek, és az elhagyásuk gyakran komoly lelki kihívást jelent. Az alkoholfogyasztás és dohányzás pszichés támogatást is igényelhet, hiszen ezek gyakran az érzelmi stressz vagy szorongás oldását szolgálták. A motivációs interjú technikájával abban segítjük a pácienst, hogy saját életébe beilleszthető változásokat valósítson meg belső motivációja mentén. Hiszen amíg nem születik meg a változás igénye, addig külső forrásból érkező tiltások, elvárások nem tudják fenntartani a viselkedésváltozást.

A dohányzásról való leszokáshoz segítséget kaphatsz: https://www.leteszemacigit.hu/
Alkohollal kapcsolatos támogatást az alábbi alapítványnál találsz: https://feluton.hu/

● Étrend és életmód: Az egészséges étrend és rendszeres mozgás bevezetése hosszú távon javíthatja a páciens állapotát, de a szokások megváltoztatása érzelmi stresszt és frusztrációt is okozhat. A szükséges változásokról Pallagi Alexandra, dietetikusunk részletesen ír a hasnyálmirigy-gyulladás diétájáról szóló cikkében, ami fontos iránymutatás lehet az érintettek részére. Fontos kiemelni, hogy azért is van szükség egyénre szabott tervre, mert a családi szokások, az étel preferenciák, illetve a megküzdési módok (pl. evéssel próbáljuk meg csökkenteni a stresszt) nagyban befolyásolják az életmódváltás sikerességét.


Pszichológiai támogatás szerepe

A páciensek érzelmi és pszichés támogatása elengedhetetlen a gyógyulás és a hosszú távú állapotkezelés során. Ebben segítenek a kognitív viselkedésterápiás eszközök, a motivációs interjú technikája, valamint súlyos depresszió, szorongás esetén hosszútávú pszichoterápia. Amennyiben úgy érzed, hogy számodra vagy hozzátartozód számára szükséges lehet pszichés támogatás, akkor jelentkezz be a DokiApp pszichológusaihoz, azonban ne feledd, hogy a holisztikus ellátáshoz dietetikusunk, Pallagi Alexandra, gyógyszerészünk, Dr. Vajdics Judit, és gasztroenterológusunk, Dr. Mályi Kata is szükségesek!


Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:



Comments


  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram

DokiLab Kft.

Kérdésed van?

Írj nekünk

Üzenet elküldve

bottom of page