top of page

A bél-agy tengely: Amikor a gyomor és az agy összefonódik

A bél-agy tengely kapcsolat megismerése

Gyomoridegem van, felfordul a viselkedésétől a gyomrom… Biztosan ismerünk még jó pár emésztőrendszerrel kapcsolatos közmondást, ami valahogy mégis inkább a lelki állapotunkra utal. Miért lehet ez?

Bár hagyományosan a gasztroenterológia az emésztőszervrendszer megbetegedéseivel, a pszichológia pedig a mentális egészséggel foglalkozik, napjainkban egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy nem választhatjuk külön ezt a két területet egymástól. Az úgynevezett bél-agy tengely alapvető fontosságú nemcsak az egészségünk, de az érzelmi és mentális jólétünk szempontjából is.



Mit is jelent ez?

A bél-agy tengely az a rendszer, amely az emésztőrendszerünket (bélrendszer) és az agyunkat összeköti. Ezt a kapcsolatot nem csupán fizikai úton, az idegrendszeren keresztül valósítják meg, hanem a hormonok és az immunrendszer közvetítésével is. A központi idegrendszer és az emésztőrendszer közötti kapcsolat olyan, mint egy kétirányú forgalom, lentről felfelé és fentről lefelé is áramlik információ.

Hogyan működik ez a kapcsolat? A bél az agyunk "második otthona", hiszen tele van idegsejtekkel, amelyek folyamatosan kommunikálnak az agyunkkal. A bél-agy kapcsolat egyik legismertebb példája a stressz és az érzelmek hatása a gyomor-bélrendszer egészségére.


Például, amikor stresszt vagy szorongást tapasztalunk, a szervezetünk stresszhormonok, például kortizol és adrenalin felszabadításával reagál. Ezek a hormonok befolyásolhatják a bélmozgást és megváltoztathatják a bél mikrobiom összetételét. Ennek eredményeként az egyének olyan tüneteket tapasztalhatnak, mint a hasi fájdalom, puffadás vagy a székletürítési szokások megváltozása.

Ez a kapcsolat fordítva is működik. A bélrendszer állapota befolyásolhatja az hangulatunkat és az agyunk működését. Az olyan gasztrointesztinális problémák, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy a gyulladásos bélbetegség (IBD), jelentősen befolyásolhatják a beteg pszichológiai jólétét. A krónikus emésztési panaszok szorongáshoz, depresszióhoz és az életminőség romlásához vezethetnek. A tünetek kiszámíthatatlansága és a napi működésre gyakorolt hatása hozzájárulhat a stresszszint megnövekedéséhez és az érzelmi megterheléshez. Fontos azonban, hogy nem csak ezek a betegségek lehetnek nagy hatással mentális állapotunkra, így cikksorozatunkban végig vesszük az emésztőrendszert érintő betegségeket és ezek pszichés vonatkozásaikat is.


Mit tehetünk?

Mindez azt jelenti, hogy az egészséges emésztőrendszer hozzájárulhat a jó mentális állapothoz, míg a az emésztőrendszeri problémáknak szerepe lehet depresszióban vagy szorongásban.

Láthatjuk azonban, hogy nem elég az egyik fronton felvennünk a harcot a problémákkal, fontos, hogy minden irányból megtámogassuk a szervezetünket. Ehhez elengedhetetlen, hogy pszichés oldalról a stresszkezelést segítsük és emellett olyan életmódbeli tényezőkre is figyeljünk, mint az étrend, a testmozgás és a mindennapi gyógyszerek megválasztása, hiszen ezek szintén döntő szerepet játszanak az egészséges bél-agy tengely megőrzésében.

Itt a DokiAppnál ezért is igyekszünk multidiszciplináris ellátást biztosítani, amely keretein belül gyógyszerészünk, orvosaink, dietetikusunk és pszichológusaink személyre szabottan segítik az egészség megőrzését és helyreállítását.


Foglaljon időpontot pszichológusunkhoz a DokiApp felületén, és támogassa mentális egészségét!



Comments


bottom of page